sobota, 21 maja 2016

mycie

Z okazji urodzin Żarłacza Azjatyckiego sąsiadka przyniosła nam wielki karton wiejskich jajek. To taki tradycyjny połogowy prezent, bo Chinki w połogu winny się żywić głównie jajkami, mięsem, brązowym cukrem i fistaszkami. Jajka faktycznie pyszne, ale oczywiście nie jem ich po 10 sztuk dziennie jak Chinki. Tym niemniej - gdy spotkałyśmy się na korytarzu, grzecznie podziękowałam za prezent i powiedziałam, że jajka są pyszne.
A sąsiadka spojrzała na mnie z troską, jako, że właśnie przyrządzałam sobie koktajl z mango i kwaśnego mleka, i rzekła:
Bo u Was to się nie "siedzi miesiąc", prawda? Ty jednak, skoro tu mieszkasz, powinnaś wziąć sobie do serca połogowe przykazania. Wiesz - nie tykaj wody, nie myj się, a nade wszystko nie myj włosów! No i nie pij zimnych napojów (tu zerknęła wymownie na koktajl). Uważaj na siebie!
Uśmiechnęłam się, powiedziałam, że będę uważać i rozstałyśmy się w zgodzie. Choć w głębi serca chętnie bym ją tak długo tłukła po zakutym łbie, aż by z tego łba wyleciało przekonanie, że umycie się w połogu szkodzi. Kuźwa, mam założonych ładnych parę szwów w newralgicznym miejscu. Mycie się po każdej wizycie w ubikacji jest zaleceniem lekarskim! Ale te idiotki najchętniej by doprowadziły położnicę do zakażenia i przedwczesnej śmierci w imię, cholera jasna, tradycji. Każdej takiej cioci Dobra Rada powinno się strzelać w łeb dla zasady, żeby nie daj buddo jakaś nieświadoma a posłuszna dziewczyna nie mogła zostać przez nie zmarnowana...

2 komentarze:

  1. Rozalka w piecu...przypomina Ci to coś ?? Taki jest świat: są zabobony ale jest też tradycja. Nie popieram 'higienicznych' porad Chińskich Matek ale też nie potępiam w czambuł mądrosci ludowych. Sama o nich niejednokrotnie pisałaś :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szanuję tradycje - pod warunkiem, że nie są szkodliwe, do jasnej ciasnej...

      Usuń

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.

Kunming Expo Garden

Dziecięca perspektywa naprawdę różni się od tej dorosłej. Ja znalazłam w ogrodzie Expo w Kunmingu wiele pięknych zakątków i ślicznych roślin...